Jak wybrać dobrą firmę ds. odszkodowań ?
Date: 20 lutego 2017
|
Posted by:

Stało się. Wypadek, strata, szkoda. Odszkodowanie na horyzoncie. Zdecydowałeś – nie chcesz się tym zajmować sam ponieważ się na  tym nie znasz. Bardzo dobrze. W końcu rozrządu w samochodzie też sam nie wymieniasz. Musisz wybrać firmę która zajmie się tematem odszkodowania i zadośćuczynienia dla Ciebie. Będziesz rozmawiał z przedstawicielami różnych, rynek wygląda tak że z reguły jest to więcej niż jeden przedstawiciel. Na co zwracać uwagę ?

 

otwarta księga z paragrafami

  1. Skąd mają „namiar” na Ciebie ? Jeśli to nie ty dzwonisz do firmy tylko przedstawiciel sam Cię odnalazł – pytaj. Jeśli wytłumaczenie będzie ogólne, mało wiarygodne, nie do potwierdzenia to powinna zapalić się lampka ostrzegawcza – skąd wiedzą że potrzebujesz kogoś do odszkodowania?  Firma prawdopodobnie nielegalnie (i/lub nieetycznie) zdobywa takie informację. Możesz i powinieneś mieć wątpliwości co do fundamentów działalności takiej firmy (skoro kłamią teraz to mogą i kłamać w przyszłości – włącznie z obsługa Twojej sprawy).
  2. Gruszki na wierzbie. Przedstawiciel od progu bez wysłuchania szczegółów sprawy, zerknięcia w dokumentacje obiecuje olbrzymie sumy ? Kolejna lampka ostrzegawcza. Z reguły przedstawiciel terenowy to nie jest pracownik działu prawnego – a to tam po zebraniu i analizie dokumentacji będzie dokonana ocena prawna roszczenia w tym realne kwoty o które będziemy walczyć. Owszem – przedstawiciel może znać pewne widełki na podstawie swojego doświadczenia z innych spraw – ale są one dosyć szerokie (nawet dla podobnych wypadków). Podawanie zawyżonych kwot od razu to przykład po prostu zwykłego naciągactwa, presji na finalizację umowy tu i teraz.
  3. Wielobranżowa Kancelaria Odszkodowawcza. Sprzedają też dżem, kredyty i importują granit z Chin. Pamiętaj – nie mówię tu o przedstawicielu terenowym, tu akurat to pewien standard że przedstawiciele takich firm są na prowizji, nie na etatach i poza zdobywaniem spraw do prowadzenia robią także inne rzeczy (przykładowo: są na etacie w firmie budowlanej i sprzedają ich produkty także w terenie). Ale jeśli TWÓJ POTENCJALNY PEŁNOMOCNIK ds. odszkodowań tj firma z którą podpisujesz umowę robi WSZYSTKO – to pewnie robi to po prostu źle. My robimy odszkodowania. Zawodowo.
  4. Czy leci z nami PRAWNIK ? Na rynku znajdziesz naprawdę MASĘ firm odszkodowawczych, „kancelarii” gdzie nie ma zatrudnionego prawnika ! Działa to tak że jeśli im się coś uda zrobić bez sądu (najlepiej ugodę…niekorzystną dla klienta ale szybką) to dadzą radę (referent, pisma z szablonów i tym podobna masówka). Powoduje to  jednak niską skuteczność nie w sensie „czy załatwią” tylko ILE.  Ale jest jeszcze drugi aspekt – ważniejszy – w przypadku drogi sądowej NIE BĘDĄ CIĘ REPREZENTOWAĆ – często w umowie piszą „zapewnią obsługę prawną zewnętrznego pełnomocnika”. Ale ten pełnomocnik negocjuje z Tobą nową umowę, wyższą prowizję, często brak pokrycia kosztów za Ciebie i normalne pełnomocnictwo (z którego wynika także ewentualna taksa adwokacka). Pół biedy jak wrzucą go adwokatowi z doświadczeniem. Ale wiem że wrzucają „jak leci”, kto zrobi taniej, kto odpali więcej firmie itp. Reasumując: firma ma mieć WŁASNY DZIAŁ PRAWNY, Z PRAWNIKIEM. Umowa ma być KOMPLEKSOWA (z obsługą sądową) oczywiście jeśli przewiduje się taką konieczność (dla niektórych spraw z góry wiadomo że sądu nie będzie).
  5. Ugoda bez konsultacji z Tobą. Sprawdź czy umowa nie ma zapisu pozwalającego zawrzeć ugodę  z Ubezpieczycielem BEZ KONSULTACJI z klientem. Jeśli jest taki zapis – zrezygnuj z dalszych rozmów. Zaoszczędzisz sobie czasu i nerwów na przyszłość.

Na dziś tyle – nie wyczerpuje to jednak tematu, na pewno do niego wrócimy w przyszłości. Pamiętaj – nic Cię nie goni i nie ma się co spieszyć. Masz prawo do racjonalnego wyboru i zastanowienia się. Wysokość prowizji to nie wszystko nawet jeśli przedstawiciel używa tego jako argumentu 😉

Chcesz spokojnie zapoznać się z umową ? Masz pytania ? Zgłoś sprawę już dziś !

admin

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *