Kolizja za granicą może zdarzyć się się nawet najbardziej wytrawnym kierowcom. Zastanawiasz się, jakie podjąć kroki, żeby otrzymać odszkodowanie? Uzyskanie pieniędzy od zakładów ubezpieczeniowych, znajdujących się poza granicami Polski wymaga posiadania wiedzy o przepisach obowiązujących w danym kraju oraz znajomości języka. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przyspieszyć wypłatę należnego odszkodowania oraz jak uprościć procedurę wyjaśniania okoliczności zdarzenia, to koniecznie przeczytaj ten wpis.
Kolizja za granicą – podstawowe informacje
Planując podróż za granicę własnym pojazdem, warto zaznajomić się z tym:
– jakie przepisy obowiązują w danym państwie,
– w jakich sytuacjach należy wezwać policję (czy trzeba to zrobić tylko w przypadku wypadku drogowego, czy również podczas stłuczki),
– czy obowiązkowe jest posiadanie Zielonej Karty.
Wiedza na ten temat zapewni Ci komfort psychiczny i w razie wystąpienia nieoczekiwanego zdarzenia na drodze ograniczy Twój stres.
Wybierając się za granicę warto również zabrać ze sobą formularz zdarzenia drogowego – w języku polskim i angielskim, który jest dostępny na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dzięki temu w przypadku kolizji łatwiej będzie Ci wymienić się danymi i informacjami o okolicznościach zdarzenia z drugim uczestnikiem i będziesz wiedział, co podpisujesz.
Przed wyjazdem zagranicznym warto wykupić polisę ubezpieczeniową z szerszym zakresem terytorialnym. Wówczas w przypadku zdarzenia drogowego zawsze możesz skorzystać z ubezpieczenia assistance z odpowiednim zakresem ochrony.
Jeśli miałeś stłuczkę za granicą i nie wiesz jak uzyskać należne odszkodowanie – zgłoś się do nas. Udzielimy wsparcia oraz pomożemy odzyskać pieniądze bez względu na to, w jakim kraju doszło do wypadku.
Kolizja za granicą od strony osoby poszkodowanej
To jak powinieneś się zachować podczas stłuczki zależy od tego, jaką rolę odgrywasz w kolizji drogowej – czy jesteś osobą poszkodowaną w wypadku, czy sprawcą.
Gdy jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, możesz ulec nadużyciom ze strony sprawcy kolizji. Osoba odpowiadająca za wypadek może wykorzystać fakt nieznajomości języka uczestnika zdarzenia drogowego oraz przepisów prawa obowiązujących w obcym państwa, dlatego tak ważne jest, żebyś nie podpisywał żadnych dokumentów, których nie rozumiesz. Podpisanie przez Ciebie oświadczenia, może spowodować utratę praw do roszczenia odszkodowawczego.
Nie należy również zgadzać się na zapłatę za szkodę. Proponowana suma pieniężna przez sprawcę kolizji może wydawać się wysoka, ale biorąc pod uwagę realia rynkowe danego państwa może okazać się mocno zaniżona.
Najważniejszym aspektem, którego trzeba dopilnować jest spisanie oświadczenia o winie. Najlepszym miejscem na wypełnienie formularza jest miejsce zdarzenia. Warto by było ono wypełnione w dwóch językach – angielskim i polskim. W oświadczeniu należy w sposób bezpośredni wskazać sprawcę zdarzenia.
Do spisania oświadczenia potrzebne będą dane sprawcy kolizji oraz informacje dotyczące pojazdu, którym się poruszał. Będą to m.in.
– dane osobowe osoby kierującej i właściciela samochodu,
– numer rejestracyjny, marka oraz model pojazdu.
– nazwa firmy ubezpieczeniowej oraz numer polisy.
Jeśli zdarzy się sytuacja, że uczestnik zdarzenia drogowego ucieknie z miejsca wypadku, to należy wezwać miejscową policję w celu jej odszukania.
Kolizja za granicą od strony sprawcy
Należy mieć na uwadze, że kolizja może się przytrafić nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Jeśli spowodowałeś stłuczkę, to drugi uczestnik zdarzenia drogowego spisuje na miejscu Twoje dane i informacje dotyczące pojazdu, które w ostatecznym rozrachunku ułatwią likwidację szkody.
W tej sytuacji również najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie wypełnienie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, w której weźmiesz winę na siebie. Miej na uwadze fakt, by nie oddawać oryginalnego dokumentu ubezpieczenia OC, ani nie podpisywać formularzy i dokumentów w języku, którego nie znasz.
Warto sprawdzić, czy w państwie, w którym przebywasz nie ma obowiązku wezwania funkcjonariuszy policji na miejsce zdarzenia. W niektórych państwach obowiązują progi finansowe dla szkód komunikacyjnych, co oznacza, że jeśli pojazd uległ znacznemu uszkodzeniu, to mimo że nie ma osób poszkodowanych, i tak należy zadzwonić po policję.
Ponadto w niektórych państwach brak notatki policyjnej może przyczynić się do odmowy wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. Udostępnienie protokołu policyjnego nie zawsze jest proste. Przykładowo, na Węgrzech funkcjonariusze policji przekazują protokół wyłącznie uczestnikom zdarzenia drogowego, a nie towarzystwu ubezpieczeniowemu. Dodatkowo, za uzyskanie dokumentów w Niemczech, Austrii i Belgii trzeba zapłacić.
Likwidacja szkody za granicą
Jeżeli do zdarzenia drogowego za granicą dojdzie między dwoma Polakami, to wówczas szkodę należy zgłosić po powrocie do kraju w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy sprawcą jest obywatel kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. W takiej sytuacji osoba poszkodowana powinna zgłosić szkodę komunikacyjną do zagranicznego korespondenta polskiego ubezpieczyciela, u którego wykupiła polisę OC. Pełną listę reprezentantów można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jeśli jesteś sprawcą zdarzenia, to Twój ubezpieczyciel poinformuje Cię o zgłoszeniu szkody z Twojej polisy OC. Dodatkowo wyśle prośbę o opis okoliczności zdarzenia. Warto przekazać te informacje ubezpieczycielowi tak szybko, jak to tylko możliwe. Szczególnie, jeśli okoliczności kolizji nie były do końca jasne lub gdy nie czujesz się winny. Warto nie zwlekać na rozwój sytuacji, tylko aktywnie brać udział w procedurze likwidacji szkody, gdyż przypisanie nam odpowiedzialności za spowodowanie winy wiąże się ze wzrostem naszej składki OC.
W okolicznościach uszkodzenia własnego samochodu, sprawca kolizji z pojazdem zarejestrowanym w Polsce, może zlikwidować szkodę, korzystając ze swojego ubezpieczenia AC, o ile zakres terytorialny obejmuje państwo, w którym stłuczka miała miejsce.
Reprezentant do spraw roszczeń zagranicznego ubezpieczyciela
Po powrocie do kraju należy nawiązać kontakt z reprezentantem d/s roszczeń za pośrednictwem wspomnianego wyżej PBUK lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Za co jest odpowiedzialny reprezentant d/s roszczeń?
Za jego pośrednictwem jako osoba poszkodowana możesz dochodzić swoich roszczeń. Jesteś w stanie zrobić to bez żadnych dodatkowych kosztów, komunikując się w języku polskim. Obowiązkiem reprezentanta jest uzgodnienie z ubezpieczycielem sprawcy wszystkich szczegółów dotyczących należnego odszkodowania z tytułu szkody i zaprezentowania mu w czasie 3 miesięcy od zgłoszenia uszkodzenia samochodu, stanowiska firmy ubezpieczeniowej w zakresie przyznanego roszczenia.
Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel nie posiada reprezentanta d/s roszczeń na terenie Polski. W takiej sytuacji szkoda będzie rozpatrywana przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeżeli nie znasz nazwy ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, istnieje możliwość jego ustalenia za pomocą formularza, umieszczonego na stronie PBUK.
W państwach nienależących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązują inne zasady ubiegania się o wypłatę należnego roszczenia odszkodowawczego.
Przykładowo, wybierając się do Czarnogóry musisz pamiętać, że osoba poszkodowana nie będzie się mogła zwrócić się do reprezentanta d/s roszczeń, co oznacza, że wszystkie roszczenia powinny być kierowane bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń sprawcy kolizji. Dochodzenie swoich praw jest w tym przypadku utrudnione, dlatego wybierając się do krajów spoza UE i EOG warto wykupić ubezpieczenie AC.
Dokumenty w podróży za granicą
Jeśli podróżujesz po Unii Europejskiej, to powinieneś mieć ze sobą aktualne ubezpieczenie OC, natomiast jeśli wybrałeś się samochodem np. do Rosji, Czarnogóry, Albanii, czy Mołdawii, to musisz wyposażyć się w tzw. Zieloną Kartę.
Zielona Karta – kolizja za granicą
Jest to dokument, obowiązujący w 12 krajach i potwierdzający, że pojazd posiada aktualną polisę OC w państwie, w którym zostało zarejestrowane. Możesz ją wyrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym masz zawartą umowę ubezpieczenia OC.
Zielona Karta ma formę drukowanego na zielonym papierze dokumentu, przedzielonego na dwie części. W przypadku zdarzenia drogowego należy oderwać dolną część i przekazać drugiemu uczestnikowi.
Celem powstania Zielonej Karty jest ułatwienie podróżowania samochodem za granicą. Zaopatrując się w Zieloną Kartę, nie musisz kupować ubezpieczenia OC w każdym państwie, przez które przejeżdżasz. Dodatkowo dokument zapewnia wsparcie finansowe poszkodowanym osobom trzecim, wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeń z polisy sprawcy pochodzącego z innego kraju.
AC i pakiet assistance – kolizja za granicą
Jeśli wyjeżdżasz z Polski możesz tymczasowo wykupić autocasco i pakiet assistance. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy to Ty okażesz się sprawcą kolizji lub wypadku drogowego. Dzięki dodatkowym polisom będzie możliwe nieodpłatne naprawienie pojazdu oraz odholowanie go do warsztatu mechanicznego. Ponadto niektóre firmy mają w swojej ofercie pomoc tłumacza, uzyskanie auta zastępczego, a nawet zakwaterowania na czas naprawy.
Warto pamiętać, że w Polsce holowanie pojazdu obok domu i na drodze gminnej nie kosztuje wiele, i nie stanowi problemu. Inaczej w przypadku, gdy kolizja przytrafi się nam np. w Belgii czy Niemczech, gdzie ściągnięcie pojazdu z drogi jest drogie. Nie wspominając o sytuacji, podczas której konieczne będzie przewiezienie uszkodzonego samochodu do kraju np. z Turcji, czy Grecji.
Bez względu na sytuację pamiętaj, by jako uczestnik zdarzenia drogowego za granicą sfotografować miejsce kolizji oraz pojazdy przed usunięciem ich z drogi. Zdjęcia powinny być wykonane w taki sposób, by ukazywały je w całości z widocznymi uszkodzeniami i numerami rejestracyjnymi. Koniecznie uzyskaj również informacje dotyczące polisy sprawcy zdarzenia oraz dane kontaktowe – numer telefonu i adres email.